Obszar ograniczonego użytkowania

Tutaj można poruszać wszystkie sprawy dotyczące bieżącego funkcjonowania osiedla.

Obszar ograniczonego użytkowania

Postautor: teo » 09 lis 2011, 20:53

Nasze osiedle jest położone na Obszarze Ograniczonego Użytkowania (OOU). Co to oznacza i jakie z tego powodu mamy utrudnienia i możliwości ich zminimalizowania.
Podstawowe utrudnienie to hałas, jaki powodują startujące i lądujące na lotnisku im.F.Chopina samoloty. Aby zminimalizować te utrudnienia Polskie Porty Lotnicze (PPL) mają obowiązek na swój koszt dokonać wyciszenia mieszkań. Co to dla nas oznacza? Otóż po zakwalifikowaniu, na koszt PPL mogą zostać wymienione okna, wyciszone ściany.
Kończymy właśnie termomodernizację dwóch pierwszych budynków, a co za tym idzie również ich wyciszenie i prawdopodobnie w tych budynkach nie da się już uzyskać wyciszenia ścian, ale można starać się o wymianę okien. Przed nami remonty pozostałych budynków i być może dla tych budynków dałoby się uzyskać jakieś środki na wyciszenie ścian i wymianę okien. Byłoby to bardzo pomocne w realizacji remontu osiedla, bo niestety nasz fundusz remontowy jest bardzo mały i aby przyspieszyć i zrealizować planowane remonty stoimy przed koniecznością podniesienia stawki na fundusz remontowy i zaciągnięcia kredytu.
Skorzystanie z możliwości pokrycia kosztów pewnych prac przez PPL jest kuszące i wydaje się, że należy z tej możliwości skorzystać.
Ładnie to brzmi, ale gdy trzeba wydać pieniądze z państwowej kasy (PPL to całkowicie państwowa firma) zawsze są jakieś niuanse. W tym przypadku nie można do PPL wystąpić zbiorowo tylko każdy właściciel, najemca lokalu musi zrobić to osobno.
Jednym z wymaganych dokumentów jest tytuł prawny do zajmowanego lokalu. W przypadku mieszkań własnościowych jest to akt notarialny, a w przypadku mieszkań lokatorskich – przydział lokalu.
Rada osiedla wstępnie ustaliła z Zarządem spółdzielni pełną pomoc w zakresie wystawiania odpowiednich zaświadczeń (ważne tylko 3 miesiące od daty wystawienia). Rada chciałaby, aby wszyscy właściciele, najemcy lokali wystąpili z wnioskami o wyciszenie lokali. Deklarujemy z naszej strony pomoc w tej sprawie.
Oczekujemy tutaj waszych opinii w tej sprawie. Na bazie tych opinii podejmiemy kolejne kroki. Wszystko zależy tylko od Was drodzy właściciele i najemcy lokali. Pomóżcie sobie i nam przywrócić świetność naszego osiedla.

Rada osiedla

Przydatne odnośniki dotyczące OOU:
Pozdrowienia
Teo
teo
Administrator

Re: Obszar ograniczonego użytkowania

Postautor: dachowiec » 13 lis 2011, 17:26

A wstecz nie można? Bo właśnie w wakacje wymieniliśmy ostatnie okna! :evil:
dachowiec

Postautor: Krzysztof_Sikorski » 23 lis 2011, 15:52

Mieszkam tu od 1992 i jak do tej pory nie zwróciłem uwagi na jakikolwiek hałas generowany przez samoloty. Bardziej daje się we znaki ruch na Połczyńskiej. Uważam że w tej sytuacji staranie się o państwowe fundusze byłoby naciąganiem prawa.
Oprócz tego gdy bloki budowano to lotnisko działało i samoloty latały tym samym kursem... więc można było zadbać o lepsze wyciszenie bloków na etapie projektowania.
Krzysztof_Sikorski

Postautor: teo » 30 lis 2011, 23:53

Mieszkam tutaj od powstania pierwszych budynków i mam odmienne odczucia. Lotnisko Chopina ma dwa korytarze i do remontu pasów startowych korytarz biegnący nad naszym osiedlem był mało wykorzystywany, więc odczucia mieszkańców były inne. Oprócz tego ruch samolotowy od 1992 roku wzrósł kilkakrotnie. Właśnie dlatego został zbadany wpływ tego ruchu na środowisko i określony nowy obszar ograniczonego użytkowania. Przed tą uchwałą sejmiku mazowieckiego obowiązywały odnośne przepisy, ale określony w nich obszar nie obejmował naszego osiedla. To gwoli wyjaśnienia.
Jeśli chodzi o skorzystanie z możliwości określonych w obecnie obowiązujących przepisach, to nikt pana nie zmusza do skorzystania z nich – ma pan taką możliwość, a czy skorzysta pan z niej, to już tylko i wyłącznie pana sprawa.
Pozdrowienia
Teo
teo
Administrator

Postautor: teo » 30 lis 2011, 23:54

dachowiec pisze:A wstecz nie można? Bo właśnie w wakacje wymieniliśmy ostatnie okna! :evil:

A ja zrobiłem to już dawno temu i też nie skorzystam z tego. :(
Pozdrowienia
Teo
teo
Administrator

Postautor: Krzysztof_Sikorski » 10 gru 2011, 12:56

Poczytałem trochę więcej o statusie PPL... i przekonałem się do tematu.

Pozdrawiam
Krzysztof_Sikorski

Postautor: Krzysztof_Sikorski » 10 gru 2011, 17:14

http://www.odpowiedzialnelotnisko.pl/files/mapaOOU.jpg

Z tej mapy wynika że osiedle nie załapuje się...
Krzysztof_Sikorski

Postautor: Szyszkowski » 19 gru 2011, 20:25

Witam.
W mojej opinii (proszę Radę Osiedla o weryfikację) w przypadku naszych bloków co prawda mamy do czynienia z Obszarem Ograniczonego Użytkowania ale na naszym terenie nie występują przekroczenia norm hałasu dla zabudowy mieszkaniowej (normy być może są przekroczone dla obiektów najbardziej wrażliwych: szpitali, szkół, domów opieki społecznej, przedszkoli itp.). Normy hałasu dla zabudowy mieszkaniowej są wyższe niż normy dla szpitali.

Link do mapki:

Czy w takim przypadku jest jakakolwiek szansa że ktokolwiek uzyska środki na wymianę okien?

pozdrawiam
Michał
Szyszkowski

Postautor: Szyszkowski » 06 sty 2012, 9:28

Hm. chyba coś na tym forum nie działa. Wysłałem post 19 grudnia i do dzisiaj cisza.....Chodzi o to że moim zdaniem, nie mamy szans na odszkodowania. Bo pomimo tego że nasze bloki położone są w strefie ograniczonego użytkowania, to zgodnie z mapami akustycznymi, na naszym terenie nie ma przekroczeń hałasu jeżeli chodzi o normy dotyczące budownictwa mieszkaniowego. Są przekroczenia jeżeli chodzi normy dot. tzn. obiektów chronionych - przedszkoli, szpitali, żłobków itp. No ale my żłobkiem nie jesteśmy.
Zdjęcie ilustrujące sprawę tutaj:

U nas jest kolor zielony, a moim zdaniem dopiero kiedy byłby żółty - może Port Lotniczy by nam okna wymienił. A tak - chyba nie ma szans?
Szyszkowski

Postautor: kacperro » 24 sie 2016, 21:45

Nie mamy szans niestety - rozmawiałem z prawnikiem parę dni temu.
kacperro

Postautor: zyta89 » 17 kwie 2017, 21:10

kacperro pisze:Nie mamy szans niestety - rozmawiałem z prawnikiem parę dni temu.

Z jakim prawnikiem? Może z kancelarii WMC - http://wmc.com.pl/ ?
zyta89

Wróć do Sprawy bieżące